חקלאות וטבע עירוני

גינות קהילתיות

גינה קהילתית היא שותפות של קבוצת אנשים, המאמצים ומטפחים שטח פתוח נבחר בעיר. הגינה הקהילתית יוצרת קשרים בין תושבים ומצמיחה פעילות קהילתית סביב מטרה משותפת.

האופי והמבנה של הגינה נקבעים על פי הרצונות והצרכים של גרעין הפעילים בה.

היא יכולה להיות מבוססת על מגוון של צורות גידול: גינה המשמשת בית גידול למגוון מינים של בעלי-חיים, ערוגות אישיות ו/או משותפות של ירקות, פרחים ותבלינים, בוסתן עצי פרי ו/או נוי עם שבילים וספסלים, או שטח בר שהתושבים לוקחים אחריות על טיפוחו.

הגינות מתבססות על עקרונות אקולוגיים, שתילת צמחייה אנדמית החוסכת במים ועמידה יותר בפני מזיקים, טיפול בגינה המבוסס על חומרים ידידותיים לסביבה, ללא שימוש בכימיקלים, וייצור קומפוסט מהפסולת האורגנית שמצטברת בגינה.

עיריית תל-אביב-יפו מסייעת לקבוצות תושבים להקים גינה קהילתית, נותנת תמיכה מקצועית ותשתית מתאימה.

 

איך מקימים גינה קהילתית?

  1. קבוצת תושבים מתגבשת על מנת להקים גינה קהילתית ובוחרת נציג שיהיה בקשר מול העירייה.
  2. הקבוצה מאתרת שטח מתאים ומסמנת אותו.
  3. נציג התושבים פונה אל אחראית חינוך והסברה של הרשות לאיכות הסביבה בעיריית תל-אביב-יפו (פרטי הקשר מופיעים בתחתית הדף), בבקשה לסיוע להקים גינה קהילתית.
  4. לאחר בירור עם הגורמים הנחוצים בעירייה לגבי השטח המבוקש, תיקבע תוכנית עבודה משותפת לתושבים ולעירייה, הכוללת גם את הסיוע העירוני המתאים, ויהיה אפשר להקים את הגינה.
  5. לאורך כל תקופת ההקמה ואחריה תקבל הקבוצה סיוע והדרכה מהעירייה.
  6. על הקבוצה לפעול בשטח בתיאום מלא על פי נוהל עירוני לגינות קהילתיות.

מה תוכלו לקבל מהעירייה לטובת הקמת גינה קהילתית?

העירייה תספק הדרכה וליווי מקצועי, אישור שטח לפעילות, מקור מים והשקיה, צמחיה בהתאם למלאי המשתלה העירונית וכלי עבודה בסיסיים, כמו גם נקודות איסוף גזם עירוניות מוגדרות ומסודרות על מנת שלא יתערבבו עם פסולת. בהתאם לצורך תספק העירייה קומפוסטר למיחזור זבל אורגני.

יער המאכל דרום תל אביב-יפו

‘יער המאכל דרום תל אביב’ בפארק החורשות, יער המאכל העירוני הראשון בישראל – החל כיוזמה אזרחית והוקם בשיתוף עיריית תל אביב-יפו, על ידי ועבור תושבי הסביבה מאז 2015.

 קבוצת הפעילים הראשונה עברה הכשרה מקצועית בקורס ייחודי שלימד את עקרונות התכנון, הקמה, ותחזוק של יער מאכל על כל היבטיו.  

ביער מעל 40 סוגים של עצים ושיחי מאכל, ערוגות ירק עונתיות, צמחי תבלין ומרפא. 

אירועי זריעה ושיקום הטבע העירוני

תל-אביב-יפו התברכה במגוון משאבי טבע המאפשרים לתושבים ולמבקרים ליהנות מהקרבה לטבע גם באזורים הסואנים ביותר.

הנחלים הגדולים ירקון ואיילון, חוף הים והשטחים הפתוחים הגדולים נושאים עימם מגוון של ערכי טבע, תצורות נוף, צומח ובעלי חיים.

 בעונת הסתיו מקיימת עיריית ת”א-יפו בשיתוף התושבים, פעילויות זריעת צמחים מקומיים כגון חצבים, תורמוסים, כלניות ועוד, באתרי טבע עירוניים קיימים וחדשים (בריכת החורף צפון, נחל פרדסים, ראש ציפור, פארק החורשות, ברכת חורף דרום ועוד)

באביב מתקיימים בשטחים הזרועים סיורי פריחה, בהם התושבים נהנים מעמל כפם וממגוון הצומח והחי. 

יש לסמן תחת מידע מהיר – עיר ירוקה

פעילות בחצרות פרטיות

הרשות מסייעת ליוזמות תושבים גם בחצרות הפרטיות של בניינים. בסתיו האחרון ערכנו זריעת פרחי בר והטמנת פקעות בשיתוף התושבים בחצרות בניינים ברחבי העיר . כמו כן, ביזמת תושבי השכונה ובשיתוף העירייה בט”ו בשבט 2020 יינטעו בחצרות בניינים בשכונת בבלי כחמישים עצי פרי ארצישראליים: שקד, רימון, לימון, תות, שיזף, תאנה, זית ועוד

מדובר בהפנינג הנטיעות השכונתי הגדול ביותר שקורה בו זמנית ב50 חצרות ע”י דיירי הבניינים המשתתפים בפרויקט ובהובלת תושבים והמרכז הקהילתי.

עצי הפרי שנבחרו מסייעים להפחתת זיהום אוויר, להצללה, למזון בריא ונגיש, ומסייעים למינים מקומיים של חי וצומח לשגשג.

דילוג לתוכן